Mediacja rodzinna jest procesem rozwiązywania konfliktu, w którym fachowo przygotowany, niezależny i bezstronny profesjonalista za zgodą stron, przy zachowaniu poufności, pomaga im samodzielnie poradzić sobie z problemem. Mediacja pozwala jej uczestnikom określić kwestie sporne, zmniejszyć bariery komunikacyjne, opracować propozycje rozwiązań i, jeśli taka jest ich wola, zawrzeć wzajemnie satysfakcjonujące porozumienie.
Mediator nie udziela uczestnikom porad prawnych, czy terapeutycznych i nie dostarcza gotowych rozwiązań, lecz jest ekspertem od procedury pomocnej w dochodzeniu do nich. Zadaniem mediatora nie jest rozstrzyganie sporu i wskazywanie po czyjej stronie spoczywa racja. Rolą mediatora jest dbałość o takie zorganizowanie mediacji, by strony mogły same znaleźć właściwe rozwiązania i by były one podjęte świadomie oraz poprzedzone analizą ich potrzeb. Mediator dba, aby komunikacja między stronami w trakcie negocjowania porozumienia przebiegała sprawnie i w poprawnej atmosferze.
W procesie mediacji rolą mediatora jest dbałość o dobro dziecka, o znalezienie takich rozwiązań, które będą w optymalnym stopniu zabezpieczały jego interesy, bezpośrednio poprzez zapisy dotyczące dzieci oraz pośrednio poprzez minimalizowanie nieporozumień pomiędzy rodzicami.
Rolą mediatora jest ograniczenie negatywnych emocji, zachęcanie stron do kooperacji, uświadamianie rodzicom tkwiącego w nich potencjału skutecznego rozwiązania problemu, poszerzanie wzajemnego zrozumienia, poprzez zapewnienie dostępu do potrzebnych informacji. Stwarza to szanse na rozstanie małżonków w sposób pokojowy, co w wymierny sposób redukuje negatywne skutki, jakie sytuacja rozejścia się rodziców wywiera na dzieci.
Opłata administracyjna w wysokości 150 zł + VAT pobierana jest niezależnie od rodzaju sprawy. Obejmuje konsultację, mającą na celu wyjaśnienie zasad i przebiegu mediacji, ustalenie, czy sprawa nadaje się do mediacji oraz zaproszenie na mediację drugiej strony poprzez kontakt telefoniczny, mailowy lub listowny oraz wystawienie zaświadczenia o próbie podjęcia mediacji.
Z każdej sesji mediacyjnej sporządzany jest protokół, a jeśli sesja zakończy się porozumieniem stron, sporządzona zostanie ugoda oraz wniosek do sądu ( jeśli któraś ze strony będzie chciały wnieść ją do sądu w celu jej zatwierdzenia przez sąd)
Theme: Illdy. © Copyright 2023. Sylwia Śliwka